[quote=""Mark""]Nie możemy się dogadać widzę
Zwykła taśma LED w elektronicznym na metry (segmentowa po 5cm)- nie posiadają żadnych przetworników w taśmie, dwie/trzy diody są połączone szeregowo wraz z rezystorem/ami dobranymi według wzoru R= (V-F)/I (R opór rezystora, V napięcie zasilania diody, F napięcie przewodzenia diody, I maksymalny prąd przewodzenia diody). Elementy są dobrane tak by przy napięciu 12V LEDy świeciły z maksymalnymi parametrami. W tym wypadku zwiększenie napięcia spowoduje uszkodzenie lub zmniejszenie żywotności.
Dedykowana płytka ledowa (laminowana) do tej lampy posiada odpowiednie zabezpieczenie.
PS. podczas pracy silnika alternator produkuje (a przynajmniej powinien) napięcie o wartości ok. 14,4 V więc taśma LED na 12V będzie pracował na 120% stąd możliwe są problemy.
Edit: PS.2. Jeżeli byłby na taśmie przetwornik wtedy nie byłoby wyznaczonego konkretnego napięcia zasilania a "widełki" (zakres) przy jakim może pracować. Taśmy byłyby o wiele droższe i bardziej skomplikowane.[/quote]
kupiłem zwykłą taśmę led w silikonie 8 zł za mb. - zamontowałem bezpośrednio do wtyczki - na razie świeci - zobaczymy jak długo.
Co Kolega proponuje zastosować żeby napięcie do listwy trafiało w takim zakresie żeby jej nie upalić ?
Oczywiści pytam o rozwiązanie w przystępnej cenie

bo trzecia lampa na szrocie 50 zł kosztuje.