Starsze modele z jednym czujnikiem posiadały tylko czujnik 0,3 bara w kolorze niebieskim (F1) który w stanie bez ciśnienia zwarty jest do masy i zasila kontrolkę na desce (połączenie T14/9)
W nowszych modelach (też nie we wszystkich) czujniki są dwa
- niebieski 0,3 bara (F22) - pełni funkcję jak w starszych modelach - podłączony jest do modułu sterowania kontrolką ciśnienia oleju (połączenie T14/11)
- czarny 1,8 bara (F1) (może być inny kolor szary, biały i będzie wtedy na troszkę inne ciśnienie, ważne jest to że zestyk sterujący jest zwierny) - normalnie rozwarty (włączony zapłon, silnik nie pracuje) - podłączony też do modułu (połączenie T14/9) - zostaje zwarty po przekroczeniu odpowiedniego ciśnienia w tym przypadku ok 1,8 bara (powinno takie ciśnienie zostać uzyskane przy zdrowym silniku i sprawnej magistrali olejowej po przekroczeniu 2200 - 2500 obr/min
Jeżeli Tobie już piszczy po odpaleniu auta na jałowych obrotach to zobacz czy nie masz połączenia T14/11 cały czas zwartego do masy - może się czujnik właśnie uszkodził (jeśli się nie mylę poniżej 2000 obr/min jeśli T14/9 będzie zwarty do masy też wywoła alarm usterki olejowej)
Na schematy można spojrzeć tutaj:
http://instrukcja.pl/i/vw_polo_8194_sch ... ektrycznej
Opis czujników:
http://www.4cars.pl/samochodowe/VW,POLO ... leju,0.php